2010 metais WSBK čempionate buvo įrodyta, kad amžius nėra didžiulė kliūtis norint tapti čempionu. Svarbu vis dar būti greitam ir tinkamu laiku atsidurti tinkamoje vietoje/komandoje. 39-ąjį gimtadienį šiemet atšventęs Maxas Biaggi atkakliai kovojo kiekvienose lenktynėse nuo pat starto iki varžybų finišo ir 10 kartų užlipęs ant aukščiausio podiumo laiptelio, pelningai iškovojo WSBK čempiono titulą.
„Romos imperatoriui“ (M. Biaggi pravardė) 2010-ieji nebuvo lengvi metai. Nors italas ir užsitikrino titulą anksčiau laiko, kova dėl pirmosios vietos lenktynininkų įskaitoje tarp veterano M. Biaggi ir jaunojo Leono Haslamo virė ilgą laiką. Taip, priešingai nei 2009 m., kai Benas Spiesas čempionu tapo tik po paskutiniųjų lenktynių, šiemet varžybų nugalėtojas paaiškėjo sezonui dar nepasibaigus. Tačiau WSBK fanai buvo ne kartą pamaloninti puikiomis kovomis dėl aukštų pozicijų bei įtemtomis lenktynėmis vos ne kiekviename etape. Kaip ir anksčiau, taip ir šiemet, sirgaliai pamatė visko: liūdesį ir džiaugsmą, nusivylimą ir triumfą, įvairias traumas bei netikėtus sugrįžimus.
Pirmosios lenktynės „Phillip Island“ trasoje – puiki sezono pradžia. Daug įtampos bei atkaklios kovos nuo pirmo iki paskutinio rato. Pasiekus pirmųjų lenktynių finišą, nugalėtoją L. Haslamą ir antroje vietoje likusį Michelį Fabrizio, skyrė vos 0,004 sekundės. Ne ką prastesnės buvo ir antrosios varžybos, kur paskutiniuose posūkiuose pergalę išplėšė Carlosas Checa.
Po pirmojo etapo daugelis manė, jog sustabdyti jaunąjį L. Haslamą bus itin sunku. Tačiau atvykus į „Portimao“ trasą, kur vyko antrasis čempionato etapas, M. Biaggi įrodė, jog jo amžius jam netrukdo važiuoti greitai. Būtent po lenktynių Portugalijoje dauguma pradėjo kalbėti ne tik apie Maxo, bet ir apie „Aprilia“ motociklo greitį.
Galima drąsiai teigti, jog nuo antrojo etapo ir iškovotų dviejų pergalių, prasidėjo „Romos imperatoriaus“ kilimas į viršų. Žinoma, L. Haslamas buvo ne ką lėtesnis už italą ir sezonui įsibėgėjus iškovojo ne vieną pergalę. Ilgą laiką vyko atkakli kova. Jei nesisekdavo vienam, kitas pasinaudodavo varžovo nesėkmėmis. Kai su sunkumais susidurdavo „Pocket rocket“ (Haslamo pravardė), ant aukščiausių podiumo laiptelių lipo Biaggi. Ir taip viskas tęsėsi iki lenktynių Amerikoje, kurios buvo ne itin sėkmingos L. Haslamui ir „Suzuki“ komandai. Britas krito ir nuo to momento prasidėjo šio jauno lenktynininko nesėkmės. Po varžybų Amerikoje L. Haslamas negalėjo pasigirti puikiais rezultatais, vis iškildavo įvairiausių problemų. Tuo tarpu M. Biaggi, kuo toliau, tuo sezonas klostėsi vis geriau. Italas dar prieš atvykdamas į JAV buvo nesustabdomas Italijoje, „Monzos“ trasoje, kur puikus M. Biaggi ir „Aprilia“ pasirodymas nudžiugino vietinius žiūrovus. Vėliau sekusios varžybos už Atlanto Maxui galėjo baigtis kiek prasčiau. Galėjo, bet nesibaigė. Abiejose lenktynėse italui nepavejamas buvo C. Checa su „Ducati“, tačiau du identiški motociklo gedimai padovanojo dar dvi pergales „Romos imperatoriui“.
L. Haslamui per daug neatsilikti nuo M. Biaggi lenktynininkų įskaitoje padėjo kitų lenktynininkų iškovotos pergalės: N. Hagos triumfas Valensijoje, J. Rea iškovotos dvi pergalės „Assene“, M. Fabrizio trumpas sublizgėjimas „Kyalamije“ bei C. Crutchlow dublis „Silverstone“.
Po nesėkmingo laikotarpio L. Haslamui vis dėl to pavyko atsigauti ir iškovoti vieną, kitą pergalę bei ne kartą užlipti ant apdovanojimų pakylos. Tačiau M. Biaggi nuo varžovo daug neatsilikdavo ir neketino užleisti pirmosios vietos lenktynininkų įskaitoje. Kova dėl titulo baigėsi „Imoloje“. Pirmose lenktynėse L. Haslamas, kovodamas dėl pergalės su C. Checa, suklydo ir varžybas baigė tik penktas. Tuo tarpu antrosiose, „Romos imperatoriui“ titulą anksčiau laiko padovanojo sugedęs „Suzuki“ variklis. O atvykus į paskutines čempionato varžybas Prancūzijoje, M. Biaggi iškovojo dar vieną pergalę ir sudėjo visus taškus ant i.
Prisiminus praėjusių metų L. Haslamo pasiektus rezultatus, 2010-ieji britui buvo tikras šuolis į viršų. 2009-aisiais dažniausiai kovojęs tik dėl vietos pirmajame penketuke, šiemet britas iškovojo ne vieną pergalę ir jei ne įvairios nesėkmės, galėjo tapti čempionu. Kaip pasibaigus sezonui pasakė M. Biaggi: „Haslamas buvo protingas varžovas tinkamu laiku, tinkamoje vietoje. Niekada nepasidavė ir buvo itin greitas, todėl jis vienintelis šiemet nusipelnė kovos dėl titulo“.
Galima teigti, jog šiemet vyko dvi didelės kovos: pirmoji – tarp M. Biaggi ir L. Haslamo dėl čempiono titulo, antroji – tarp C. Checos ir J. Rea dėl trečiosios vietos lenktynininkų įskaitoje. Kalbant apie pastarąją dvikovą, tiek ispanas, tiek jaunasis airis bandė pasinaudoti savo varžovo nesėkmėmis ir pasiekti kuo aukštesnių rezultatų. Kovoje dėl trečiosios vietos, pirmasis sublizgėjo Checa, iškovojęs pergalę pirmajame etape Australijoje. Tuo tarpu Rea į tai atsakė pasiektu dubliu „Asseno“ trasoje. Kai nesisekė Biaggi ir Haslamui, ispanas ir airis buvo tie sportininkai, kurie kovojo dėl vietos ant aukščiausio podiumo laiptelio. Tiesa, nesėkmių neišvengė ir šie du lenktynininkai. Po ne kartą aplankiusio nusivylimo ir pasiektų pergalių, sezonui pasibaigus, trečiąja vieta galutinėje įskaitoje galėjo džiaugtis Checa.
2010 metų sezonas, ilgai trukusia kova dėl čempiono titulo priminė 2009-aisiais vykusias WSBK varžybas. Tačiau priešingai nei prieš metus, šį kartą į kovą stojo „Aprilia“ ir „Suzuki“ lenktynininkai.
Turbūt daugeliui dideliu nusivylimu tapo gana prastokos gamyklinių „Ducati“ ir „Yamaha“ komandų formos. Taip, šių ekipų sportininkai iškovojo keletą pergalių, tačiau prisiminus kovas 2009 metais, šį kartą jie atrodė itin blankiai.
Daugelis manė, jog ir vėl dėl čempiono titulo kovos savo startais visada stebinantis „Nitro Nori“ (N. Haga pravardė), tačiau japonas buvo visiška priešingybė to žmogaus, kuris prieš metus gadino nervus talentingajam B. Spiesui.
M. Fabrizio pasirodymas – nieko naujo. Kaip ir anksčiau, taip ir šiemet, italas tai sublizgėdavo, tai būdavo visiškai nepastebimas.
2010-aisiais daug sunkiau sekėsi „Yamaha“ ekipai. Du naujus lenktynininkus pasikvietusiai komandai reikėjo įrodyti, jog prieš metus iškovotas titulas su B. Spiesu nebuvo laikinas sužibėjimas. Tačiau kol debiutantas C. Crutchlow bandė priprasti prie galingojo „Yamaha“ motociklo, dukart WSBK čempionu kadaise tapęs J. Toselandas, gydėsi patirtas traumas ir stebino prastais rezultatais.
Kalbant apie „Ducati“ pasirodymą, daugelį stebino tai, kaip prastai važiavo N. Haga ir M. Fabrizio, kai senesnę techniką turėjęs tenkintis C. Checa, iškovojo ne vieną pergalę. Ispanas ne tik buvo daug greitesnis už savo komandos draugą S. Byrne‘ą, bet ir geriausiai pasirodė šiemet tarp tų, kurie lenktyniavo „Ducati“ motociklais.
Nuo debiuto 2009 metais, vis geriau ir geriau sekasi BMW komandai. Kol Rubenas Xausas darė tai, ką sugeba geriausiai t.y. „naikino“ vokiškus motociklus, veteranas Troy‘us Corseris kai kuriuose etapuose stebino greičiu ir gerėjančia BMW ekipos forma. Nors pergalių šiemet ir nebuvo iškovota, tačiau kvalifikacijose BMW motociklais lenktyniavę sportininkai ne kartą kovojo dėl vietų pirmoje startinėje eilėje.
Gerais rezultatais ir vėl nestebino „Kawasaki“ komanda. Metų pradžioje iš „MotoGP“ į WSBK parsiviliojusi C. Vermeuleną ir „Yamahą“ lenktynininką T. Sykesą, „žaliųjų“ fanai tikėjos išvysti sportininkus kovojančius bent jau rikiuotės viduryje. Deja.
Viskas atrodė gana neblogai pirmajame etape Australijoje, kur lenktynėse nuo lyderių neatsilikinėjo vietinis herojus C. Vermeulenas. Tiesa, pastarajam galima sakyti sezonas baigėsi gerai pažįstamoje trasoje. Po patirtos traumos antrosiose lenktynėse, australas buvo priverstas praleisti ne vieną etapą, o sugrįžus neilgai teko džiaugtis kova dėl pozicijų, kadangi po avarijos Čekijoje vėl teko apsilankyti pas gydytojus ir baigti sezoną anksčiau laiko. Taip jau gavosi, kad su nekonkurencinga technika „atkentėti“ metus teko vienam T. Sykesui, kuris pasinaudojęs permainingomis sąlygomis sugebėjo laimėti „superpole“ „Imolos“ trasoje. Tačiau tai buvo vienintelis brito „blykstelėjimas“ šiais metais. Komandos pilotai norėjo kuo greičiau užbaigti šį sezoną ir pradėti viską iš naujo su nauju ir daug žadančiu „Kawasaki“ motociklu.
Kaip ir kituose čempionatuose, taip ir WSBK varžybose kasmet atsiranda naujų veidų. Ne išimtis buvo ir šie metai. Metų pradžioje „Aprilia“ į savo gretas pasikvietė ne vieną rekordą BSB čempionate pasiekusį Leoną Camier. Tuo tarpu „Suzuki“ pasirašė sutartį su buvusiu „MotoGP“ dalyviu Sylvainu Guintoli. Iš už Atlanto į WSBK varžybas persikėlė ir Nicky Haydeno broliukas Rogeris Lee Haydenas. Tiesa, amerikietis atsidūrė vienoje iš komandų autsaiderių, tad šiemet rezultatais nestebino.
Geriausiai tarp naujokų pasirodė „Yamaha“ atstovas Calas Crutchlow, kuris prieš metus iškovojo WSS varžybų titulą. Britui nors ir buvo sunki pradžia, tačiau apsipratus su technika, sportininkas įrodė, jog yra greitas ir nugalėjo ne tik keliose „superpole“ varžybose, bet ir lenktynėse.
2010 metais įvykęs WSBK čempionatas nenuvylė savo sirgalių. Varžybų dalyviai žiūrovams dovanojo ne vieną atkaklią kovą bei begales gražių lenkimų.
Kitais metais vyksiančios varžybos žada būti ne ką prastesnės nei ankstesniais metais. Čempionatui išlaikius didžiąją dalį savo žvaigždžių ir pasipildžius ne vienu greitu bei talentingu jaunuoliu, galima tikėtis, jog sirgaliams bus padovanota ne viena įtampos pilna kova dėl pergalių ir titulo.
Metų lenktynininkas: Maxas Biaggi.
Metų komanda: „Aprilia Alitalia Racing“.
Metų debiutas: Calas Crutchlow.
Metų nusivylimas: „Xerox Ducati“ ekipa.
Metų siurprizas: Carloso Checos pasirodymas.
Metų lenktynės: 1 etapas, „Phillip Island“ trasa, Australija.
Metų avarija: Simono Andrewss ir Vittorio Iannuzzo incidentas Valensijoje.
Metų įvykis: „Xerox Ducati“ pasitraukimas iš čempionato po 2010 metų sezono.
Metų žmogus: Maxas Biaggi.
2011 m. WSBK čempionato kalendorius:
Vasario 25-27 d. – „Phillip Island“, Australija.
Kovo 25-27 d. – „Donington Park“, Didžioji Britanija.
Balandžio 15-17 d. – „Assen“, Nyderlandai.
Gegužės 6-8 d. – „Monza“, Italija.
Gegužės 28-30 d. – „Miller Motorsports Park“, JAV.
Liepos 10-12 d. – „Misano Adriatico“, San Marinas.
Liepos 17-19 d. – „Motorland Aragon“, Ispanija.
Birželio 8-10 d. – „Brno“, Čekijos Respublika.
Birželio 29-31 d. – „Silverstone“, Didžioji Britanija.
Rugsėjo 2-4 d. – „Nurburgring“, Vokietija.
Rugsėjo 23-25 d. – „Imola“, Italija.
Rugsėjo 30 – Spalio 2 d. – „Magny-Cours“, Prancūzija.
Spalio 14-16 d. – „Portimao“, Portugalija.
2011 m. negalutinės WSBK dalyvių sudėtys:
Aprilia Alitalia:
Maxas Biaggi
Leonas Camier
Suzuki Alstare:
Michelis Fabrizio
Yamaha Sterilgarda:
Eugene‘as Laverty
Marco Melandri
Ten Kate Honda:
Jonathanas Rea
Rubenas Xausas
BMW Motorrad:
Leonas Haslamas
Troy‘us Corseris
Kawasaki SRT:
Chrisas Vermeulenas
Joanas Lascorzas
Tomas Sykesas
Althea Ducati:
Carlosas Checa
PATA Aprilia:
Noriyukis Haga
Liberty Ducati:
Sylvainas Guintoli
Jakubas Smrzas
BMW Italia:
Jamesas Toselandas
Ayrtonas Badovini
Supersonic Ducati:
Maxime‘as Bergeris
Pedercini Kawasaki:
Roberto Rolfo